Megtermékenyítési módszerek – ICSI és alfajai
Intracitoplazmatikus spermium injektálás (ICSI)
Az ICSI kezelés során minden egyes petesejtbe mikromanipulátor segítségével egy-egy hímivarsejtet injektálnak.
A módszer alkalmazása elsősorban akkor javasolt, ha a gyenge minőségű spermaminta nem alkalmas hagyományos IVF kezelésre. A mikromanipulátor egy speciális mikroszkópra szerelt készülék, amely az emberi kéz által elvégzett milliméteres nagyságrendű mozdulatokat, a petesejt és a spermium mérettartományában lévő mikrométeres mozdulatokká alakítja át. A beavatkozás előtt a petesejteket körülvevő kumulusz sejteket enzimes kezeléssel távolítják el.
A mikromanipulátor segítségével egyetlen spermiumot szívnak fel egy, a hajszálnál is vékonyabb üvegtűbe, és azt fecskendezik a petesejt belsejébe.
Kizárólag a megfelelő érettségi állapotú petesejtek alkalmasak a megtermékenyítésre. Előfordulhat, hogy a petesejtek egy része éretlen, így azokat csak a petesejtnyerést követő napon tudják megtermékenyíteni, amennyiben azok elérik az érett állapotot.
A megtermékenyítést követően a petesejtek visszakerülnek az inkubátorba.
Az ESHRE által meghatározott laboratóriumokra vonatkoztatott megtermékenyülési arány az ICSI eljárás esetén min 65%.
pICSI – physiological ICSI
az ICSI egyik fajtája, lényege, hogy a spermiumokat egy hyaluronsavval bevont gélre helyezik és csak azokat használják az ICSI során, amelyek képesek kötődni ehhez a réteghez.
Ajánlható ismételt vetélések, valamint rossz embrió minőség esetén.
zyMot chip + ICSI
Egy mikrofluidikai eszköz, amely utánozza a női reprodukciós csatornában is meglévő spermiumszelekció mechanizmusát.
Előnyének tekinthető, hogy a hagyományos spermium preparáláshoz képest csökken az oxidatív stressz, valamint jól szelektálhatóak az alacsony DNS fragmentáltságú spermiumok.