Andrológiai vizsgálat

A férfiakat andrológus (abban az esetben, ha nem elérhető, urológus) szakorvos vizsgálja.

A kezelőorvos érdeklődik az esetleges előzetes betegségeket, fertőzéseket, műtéteket, baleseteket, gyógyszereket, káros hatásokat, tüneteket (amennyiben van) és a női partner előzményét illetően is. 

Az általános vizsgálat genetikai vagy endokrinológiai betegségre utaló jeleket szűr. A fizikális vizsgálat fontos része a pénisz és herék vizsgálata, amellyel pl. fejlődési rendellenességek vagy herevisszeresség igazolható.

Az egyik legfontosabb része a férfiak vizsgálatának a spermavizsgálat, mely méri a sperma mennyiségét, pH-ját, a benne lévő spermiumok koncentrációját, számát, mozgékonyságát és alakját illetve a spermában lévő egyéb elemeket pl. fehérvérsejtszámot.  A spermavizsgálat előtt 2-5 nap önmegtartóztatás szükséges. A mintanyerés bizonyos intézményekben a helyszínen szükséges, de sok helyen az otthonról hozott, egy órán belül a laborba juttatott mintát is elfogadják. Általában két független spermavizsgálat szükséges a diagnózis felállításához.

Abban az esetben, ha gyanú merül fel endokrinológiai betegségre, az andrológus szakorvos férfiak esetében is kérhet hormonvizsgálatot (LH, FSH, reggeli tesztoszteron szintek). 

A hereultrahang hasznos lehet pl. kisebb herevisszerek, az ejakulációs csatornák elzáródásának kimutatására.

#