ET után a laborban – embrió fagyasztás-felolvasztás
Az úgynevezett szám feletti embriókat, amennyiben jó minőségűnek tekinthetőek, lehetőség van fagyasztva tárolni.
Ez ma már minden intézetben vitrifikációval azaz ultra gyors fagyasztással történik – az eljárás során az embriókból eltávolítják a vizet, valamint fagyvédő szereket ezzel megakadályozva a jégkristályok képződését, amik miatt a blasztomérák a felolvasztás során sérülhetnek.
A fagyasztásra felkészített embriókat műanyag pálcákra helyezik, jellemzően egyesével, a pálcákat szilikon-műanyag szalmákba (üreges henger) rakják. A szalma tetejét lezárják, majd folyékony nitrogénben tárolják a következő kezelésig.
A fagyasztva tárolás jelenlegi ismereteink szerint nem ismer időlimitet, azaz az embriók “nem romlanak meg” a folyékony nitrogénben.
A jelenlegi világrekord 27 év fagyasztva tárolt állapotot követően született egészséges gyermek embriódonációs eljárás keretében.
A fagyasztás- felolvasztást követő túlélési arány minimum 90% az ESHRE ajánlásai szerint.
Az embriók felolvasztási folyamata során kiveszik őket a folyékony nitrogénből ( -196 C) , majd az egyedi burkolatot – szalmát felbontva 37-42 C-on eltávolítják a fagyvédő szereket ( krioprotektánsok) és visszajuttatják a vizet is az embriókba. Az embriók rövid idő elteltével visszanyerik eredeti állapotukat, és az embrió beültetés innentől kezdve ugyanúgy történik mint a friss embrióbeültetések esetében.