Tüszőpunkcióra készülve
Amint a tüszők elérik a megfelelő méretet (18-20mm) és az ösztradiol szint is ezt igazolja, készen állnak a petesejtnyerésre. A stimulációhoz használt gyógyszereket megfelelő sorrendben leállítják és tüszőrepesztő injekciót kap a páciens. Spontán ciklusban a peteérést az LH nevű hormon szintemelkedése okozza.
Egy mesterséges ciklusban ezt a hormont a GnRH készítmények segítségével elnyomják, hogy nehogy idő előtti történjen meg a peteérés.
A tüszőrepesztőként használt trigger, nem más, mint a hCG, aminek biokémiai szerkezete nagyon hasonlít az LH-ra, így ugyanazt a hatást lehet vele elérni, pontosan időzítve.
Az injekció 36-37 órával a beadást követöen fejti ki maximális hatását. Első lépésben megtörténik a petesejtek érése, majd a tüszőrepedés. A petesejtnyerést ezen két lépés közé kell pontosan időzíteni.
Mivel a beavatkozás hüvelyen keresztül történik, így a fertőzések megelőzése miatt szükséges antibiotikumos és fertőrlenítő kúpok használata a leszívást megelőző napokban.
Ilyenkor kerül szóba az ondóminta adására való felkészülés, mivel a petesejt kereséssel egy időben történik a spermiumok feldolgozása is.
Ideális mintához 3-4 napos önmegtartóztatás szükséges.