Terminált együttlét – EL
Mikor indokolt?
Az alapkivizsgálásokat követően, azokban az esetekben, ahol enyhe hormonális eltérést, a tüszők növekedési ütemének zavarát, ovulációs zavart vagy ismeretlen eredetű meddőséget észlelünk, első vonalbeli kezelésként a terminált együttlétes ciklusindítás a választandó eljárás.
Hogyan zajlik a kezelés?
A kezelés első lépéseként a menstruációs ciklus 3-5.napja között hüvelyi ultrahangvizsgálatot végzünk, amely során ellenőrizzük a méh űrét illetve a petefészkek állapotát. Ezt követően gyógyszeres petefészek stimuláció indul, melynek célja 2-3 domináns tüsző érlelése. Ultrahangkontroll és ösztradiolszint mérés mellett ellenőrizzük a petefészkek válaszreakcióját, a kivált tüszők növekedési ütemét. Az ovuláció (tüszőrepedés) elősegítése céljából injekció adása történik. Ezt követően meghatározható, hogy mely napokon a legalkalmasabb az együttlét a várandósság létrejötte szempontjából.
EL kezelés során hány alkalommal szükséges vizsgálatot végezni?
A kezelés során – a legtöbb esetben – átlagosan 2-3 orvosi kontroll vizsgálat szükséges, melyek a menstruációs ciklus 3-14.napja között történnek. Természetesen minden kezelés egyénre szabottan történik, így a szükséges kontroll vizsgálatok száma – a petefészkek válaszreakciójától függően – eltérő lehet.
Milyen mellékhatások fordulhatnak elő?
A petefészekstimuláció céljából alkalmazott gyógyszerek és injekciók – betegtájékoztatójukban feltüntetett lehetséges mellékhatásai közül – viszonylag gyakran tapasztalhatnak érzelmi instabilitást, hangulatingadozást, az emlők érzékenységét illetve a hüvelyváladék kissé bővebbé, hígabbá válását.
Ritkán, petefészekciszta is kialakulhat – ezek a ciszták az általunk stimulált tüszők nem megfelelő felszívódásának, esetleges bevérzésnek eredményeként jönnek létre. Ezek a képletek az esetek döntő többségében, akár gyógyszeres kezelés segítségével, 1-2 hónap alatt fel tudnak szívódni a petefészek teljes gyógyulását eredményezve.